ÖZBEK PİLAVI

Fasıl
Bu pilav oldukça ilginç ve özel bir tada sahiptir. Özellikle önerdiğim bir pilavdır. Bu pilav gerçek bir klasiktir.
Özbek pilavı yapmak için özel bir tencere tipi vardır. Bunlara daş kazan denir. Daş kazanların küçükleri evlerde kullanılır. Büyük daş kazanlar ise, düğünlerde veya buna benzer büyük organizasyonlarda kullanılır. Esasında yemekler odun ateşiyle pişerse, lezzeti çok daha hoş olur. Doğru olan da budur. Daş kazanın altına düğünlerde odun yanan bir ocak sistemi konur. Üstüne de daş kazan yerleştirilir. Daş kazandan bahsetmişken bir Özbek atasözünü söylemeden geçemeyeceğim: “Kara kazana yakın durana kazanın karası bulaşır.” Anlamı “Kötüden uzak dur. Yoksa bir şekilde sen de bundan nasibini alırsın.”

Bu kadar felsefeden sonra, şimdi bu muhteşem pilavın malzemelerine göz atalım. Bu pilav orijinalinde tere yağı, ya da pamuk yağı, zığır yağı(dana yağı) ile de yapılmaktadır. Ancak ben ayçiçek sıvı yağını tercih ediyorum. Önereceğim malzemeler 12 kişilik bir yemek içindir. Her zaman daş kazan bulunamadığından, bu yemeği pişirmek için derin ve büyük bir teflon tencere öneriyorum.

Malzemeler
• 2,5 kepçe ayçiçek sıvı yağı.
• yarım kg kuzu eti.
• 700 gram havuç.
• 1 adet kuru soğan.
• 1 adet çarliston biber.
• 1 adet sivri acı biber.
• 800 gr kokulu İran pirinci.
• 1 adet domates.
• tuz.
• su.
• baharatlar: kimyon, pul biber.

Şahsenemin notu
Bu yemek için kuzu etini kuşbaşı tercih etmiyorum. Ben genellikle yarım kilogram eti 5 parçaya ayırırım.

Hazırlanışı
Teflon tencereye yağı koyun ve eti kızartın. Daha sonra eti çevrilip diğer tarafı da kızartın. Sonra soğan ve biberleri doğrayıp üzerine ekleyin. Soğan ve biberi öldürdükten sonra,
İnce ince doğranmış havuçları da ekleyin. Havuçları fotoğrafta gördüğünüz gibi doğrayın. Havuçlar da piştikten sonra, ocağın altını biraz kısın. Eğer yanacak gibi olursa, küçük dortgen şeklinde doğradığımız domateslerle yanmasını önleyebiliriz. Ardından ¼ su bardağı su, yarım yemek kaşığı kimyon ve biraz da tuz serpin. Bu esnada pirinci ayrı bir kapta 3 defa yıkayın. Çünkü 3 defa yıkanan pirinç tane tane pişer. Ben hiçbir zaman pirinci önceden ıslatmam.

Şahsenemin notu
Sevgili Hanımlar Pirinç yıkamak ellerdeki yüzükleride parlatır. Benden söylemesi.

Gelelim muhteşem pilavın devamına: Havuçlar piştikten sonra, yıkanmış pirinçleri, tenceredeki malzemenin üzerine döküp kepçe ile düzeltin. Devamında tekrar kimyon ve tuz eklemeyi unutmayın. Pilavın suyunu da dökelim. Fotoğrafta gördüğünüz gibi orta parmağınızın ilk boğumunu 1 cm geçecek şekilde su ekleyin. Suyu dökerken, pilavımızın düz hali bozulmasın diye kevgiri süzgeç olarak kullanabiliriz. Bu tür bir işlem yapmazsak, pilavda gereksiz bir çukur açılması pek de sürpriz olmayacaktır. Burada önemli olan düzlüğün bozulmamasıdır.
Şimdi ateşi kuvvetli açmamızın sırası geldi. Ben teflonla yapılan yemeklerde mutlaka tahta kaşık kullanıyorum. Çünkü, tencerelerimi seviyorum.
Pilavın üzerine, tahta kaşığın sapıyla birkaç kere delik açın. Bunun nedeni, alttaki ısının üstteki suyu kaynatması ve suyun daha çabuk çekmesidir. İyice fokurdadıktan sonra, tencerenizin kapağını açın. Tenceredeki su çekilince, kâğıt havluyla tencerinizin kapağını sarın. Pilavınızı deme koyun. Pilav demlemek için, normal havlu da kullanılabilir. Pilavın demlenmesi 20 dakika sürsün. Bu süre içinde kağıt havlu ıslanırsa değiştirebilirsiniz. Pilav 20 dakika demlendikten sonra,
kapağı açıp kevgiri elinize alın ve canım pilava vurun. Eğer duyduğumuz ses, “güp güp” diye geliyorsa kulağınıza, bu pirinç “beni çevir” diyor. Bu çevirme işine, Özbek lehçesinde“ağdarmak” denir. Pirinci yüzeyden alıp çevirmek gerekir.
Bu işlemden sonra, 10 ila 15 dakika daha demlemeye devam edilir. Artık pilavın altını kapayıp, tencereyi tezgâha almanın sırası geldi. Şimdi tahta kevgiri konuşturma zamanıdır. Kevgirinizle derinlemesine karıştırıp, tüm malzemeleri birbiriyle buluşturun.Afiyet olsun.

ŞAHSENEMDEN - gençhabertürk

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !