MANTI

SİHİRLİ TÜRKİSTAN MANTISI

Fasıl
Bu yemek, tarafımdan özellikle sevdiği kişiyi kaybetmek üzere olan bayanlara tavsiye edilir. Çünkü bu yemeğin özel bir sihri vardır. Eğer bir erkek bu mantıyı yerse, sevdiği bayana iyice bağlanır. Sanki büyülenmiş gibi olur.
Örneğin ben iki kere evlendim. İkisinde de eski eşlerim benden çok zor ayrıldılar. Bu yüzden bu mantının etkisi tarafımdan bizzat test edilip onaylanmıştır.

Malzemeler
• 300 gram hafif yağlı kuzu kıyması
• 300 gram dana kıyması
• 8 adet kuru soğan
• 2 tane çarliston biber
• 1 demet dereotu
• 1 demet maydanoz
• un
• 1 yumurta
• tuz
• su
• baharatlar: kimyon, toz karabiber, kırmızı toz biber, pul biber.

İç Harcının Hazırlanışı
Önce tencereye kıymaları koyun. Kuru soğanları çok ince şekilde doğrayın.

Bu sahne, ağlattığı için gözlerin güzelleşmesini sağlar :-)
Bu durumun, kayınvalideler için ustaca bir göz boyama tekniği olduğu unutulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, bir çok kayınvalide bu göz güzelleşme tekniği konusunda sırasını gelinine verecek kadar özverilidir.
Soğanlar doğranırken, benim albümdeki Slov “gözyaşlarım anlatır” ve “hak etmedim” adlı şarkılarımı dinlemenizi tavsiye ediyorum. Hakikaten denedim iyi geliyor.
“Zaten benim gözlerim güzel” deyip de bu işlemden kaçmak isteyen hanımefendiler, bu görevi hayat arkadaşlarına devredebilirler.

Şimdi soğanlarımıza dönelim; onları küçük ve ince doğradıktan sonra, kıymanın üzerine dökün. Maydanoz ve dereotlarının sapları dahil olmak üzere, çok ince ince doğrayıp harcın üzerine ekleyin. Tohumları çıkarılmış çarliston biberleri de ince ince doğrayıp harca ekleyin. Şimdi baharatları arzunuza göre harcın üzerine serpin. Bir bardak su içine bir miktar tuz atın ve karıştırın. Tuzlu suyu harcın üzerine dökün.
Eldivenlerinizi takıp, malzemeleri yoğurmanın zamanı geldi. Şimdi tüm malzemeleri iyice yoğurun. Hepsinin iyice karıştığına emin olun. Ne kadar harika bir lezzet olacağını o an derinden hissedeceksiniz. İşte mantının içine konacak harcımız hazır.
Tüm bu işlemler uzun sürdüğü için, ben bunu bir gün önceden yapıp buzdolabında saklıyorum. Böylece, harç kendi kendini terbiye ediyor ve malzemelerin tatları iyice birbirine geçiyor. Sanırım bu işin sırrı burada.

Şahsenem diyor ki
Ben soğanlar için robot kullanmıyorum. Tadı bana böyle daha doğal geliyor. Bunu annemden duymuştum. İşin aslı, bizde robot yoktu. Umarım annem, “tadı daha doğal oluyor” diye beni kandırmamıştır.

Hamurunun hazırlanışı
bir bardağa su doldurun. İçine 2 tatlı kaşığı tuz da ekleyin ve karıştırın. O esnada, yumurtayı hamur kabına kırın. Tuzlu suyu da yumurtanın üzerine dökün. Şimdi ikisini bir güzel çırpın. Yeteri kadar un dökün ve hamuru karmaya başlayın. Hamur ne yumuşak, ne de sert olmalı.

Editör diyor ki
“Hamurun hayata karşı bir duruşu olmalı.”

Daha sonra, hamurunuzu dinlenmeye bırakın. Bu dinlenme 20 dakika olabilir. Dinlenme işleminden sonra, hamuru yumruk büyüklüğünde zuvalalara ayırın. Hamuru önce merdaneyle düzgün bir yuvarlak haline getirin. Daha sonra, bolca un dökerek oklavayla açmaya devam edin. Fotoğrafta gördüğünüz gibi zuvalaları kocaman yufkaya benzer bir şekilde açın. Ama, yufkadan biraz daha kalın olmalı.
Şimdi yufkayı fotoğrafta gördüğünüz gibi katlayın. Katlanan yufkanın eni 8 cm olmalı. Yufka tek kemer şeridi pozisyonunu alarak üst üste katlanacak. bıçakla verdiğim ölçülerde kesmeye başlayın. Parçaları tekrar açıp üst üste kemer halinde dizin. Tekrar yine 8 cm eninde aynı şekilde keselim. Tüm bu işlemlerden sonra ortaya kusursuz bir dörtgen çıkacaktır. Kesilen dörtgengenleri tek tek açıp tezgaha koyalım. Fotoğrafta tüm detayları bulacaksınız.
Şimdi mantımızın bohçasını yapalım. Bohça yapmadan önce, kaptaki iç harcı tekrar bir karıştırın. Bohça hamurunu tezgaha yerleştirin. Her bohçanın içine 1 yemek kaşığı harcından koyun. Mantı bohçasının yapılışını yine fotoğraftan takip edin. Bohça yapmak zor değildir. Sadece uçları birleştireceksiniz.
Mantının çok özel bir tenceresi vardır.bu yemek buharda pişiyor. Hazırladığımız bohçaları tencereye yerleştirmeden önce, tencerenin katlarını sıvı yağ ile yağlayın. Bu işlemde fırça da kullanılabilir. Yapılan bohçalarınızı bu katlara dizin. Tencerenin alt kısmına suyu koyun. Katları su konan bölümün üzerine yerleştirin. Ateşi açıp tencerenin kapağını kapatın. Su kaynamaya başlayınca, ateşinin kısılması gerekir. Tüm bu işlemler ocağın büyük gözünde yapılmalı.
Su kaynadıktan sonra 45 dakika buhar içinde pişirilmesi gerekir.

Mantı sosu malzemeleri
• yarım kg domates
• 2 büyük baş soğan
• 2 tane sivri acı biber
• yarım kepçe ayçiçeği sıvı yağı.
• tuz

Hazırlanışı
ayrı bir tavada sosumuzu hazırlayalım. Tavaya yağı dökün. Soğan ve biberleri ince ince doğrayarak üzerine dökün. soğanla biberi iyice öldürmek gerekir. Bu işlemden sonra, domatesleri de doğrayarak üzerine ilave edin ve ocağın altını kısarak kapağı kapatın. Ama ara sıra karıştırmayı sakın unutmayın.
Daha sonra çok az pul biber, tuz ve kara biber eklemek gerekir. Domatesler piştikten sonra sos hazır hale geliyor.

Mantının servis yapılışı
Mantıları düz bir kepçeyle tencereden tek tek alıp servis tabağına dizin. Daha sonra, hazırladığınız sostan mantının üzerine dökün. Mantıların üzerine yarım tatlı kaşığı kaymak, veya yoğurt da ilave edebilirsiniz. Bu şekilde çok daha lezzetli oluyor.
ŞAHSENEMDEN - gençhabertürk

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !